آنچه باید در باره انواع دستگاه ها و نحوه کاربرد آنها باید بدانید

تعريف فلزياب، طلایاب و یا گنج یاب:
فلزیاب و طلایاب دستگاهی است که برای پیدا کردن اجسام فلزی و يا اشياء با ارزش پنهان و یا گم شده درون زمین، دیوار یا اجسام دیگر به کار گرفته می‌شود.
دستگاه‌های فلزیاب و یا گنج یاب  میدان مغناطیسی را در اطراف لوپ كاوشگر خود ایجاد می‌کنند. زمانی که جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار بگیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دستگاه فلزیاب و طلایاب با این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسک خود خواهد شده و وجود آن را اطلاع می‌دهد. هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشد عمق کشف فلز بیشتر خواهد بود. عمق کاوش توسط فلزیاب و یا گنج یاب با توجه به اندازه، شکل و جنس فلز تغییر می‌کند کمتر یا بیشتر می‌شود.
انواع فلزیاب، طلایاب، یا گنج یاب

فلزیاب‌ها و طلایاب های  تفریحی (VLF)
این دسته فلزیاب‌ها که معمولاً خیلی سبک و بوده و دیسک آنها کوچک (دیسک استاندارد آنها ۲۵ سانتی‌متر) می‌باشد و عمق کاوش فلز آنها نیز معمولاً کمتر از یک متر است. به این معنی که یک فلز و به شکل مربع و به اندازه ۱متر در ۱متر را حداکثر می‌تواند از فاصله یک متری پیدا کند. فلزیاب‌های تفریحی برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده‌اند. این نوع فلزیاب‌ها، دارای صفحه نمایشگری، دیجیتالی و پیشرفته می‌باشند. فلزیاب‌های تفریحی که دارای نمایشگر دیجیتالی می‌باشند قدرت تفکیکی تقریبا برابر با ۸۰٪ دارند. به این منظور که می‌توانند فلزات آهنی را از فلزات غیرآهنی با دقت ۸۰ درصد جدا کنند.
فلزیاب‌ها و طلایاب های پیشرفته‌ای (PI)
فلزیاب‌ها و طلایاب های  پیشرفته، قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فلزیاب‌هاو یا گنج یاب ها دیگر را دارا می‌باشند. فلزیاب‌هاو طلایاب پیشرفته، دارای وزن نسبتاً سنگینی هستند زیرا به علت مصرف مضاعف برق از باتری‌های اسیدی مشابه موتورسیکلت در آنها استفاده شده است. معمولاً خود فلزیاب یا باتری، یا هر دوی آنها به کمر بسته می‌شود. فلزیاب‌های پیشرفته قدرت تفکیک زیادی ندارند و نمی‌توانند فلزهای آهنی را از غیر فلزی جدا کنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند، اطلاع می‌دهند. فلزیاب‌های پیشرفته مانیتور ندارند و ساده می‌باشند.
فلزیاب‌های صنعتی
از فلزیاب‌های صنعتی، در صنعت‌های مختلف مثل فرش ماشینی، صنایع بسته بندی، چوب بری و کارخانه‌ها استفاده می‌شود.
فلزیاب‌هاو طلایاب ها  با امکان فرستنده و گیرنده (TR)
فلزیاب‌های فرستنده – گیرنده از یک عدد دیسک فرستنده در جلو و یک دیسک گیرنده، در انتها دستگاه که معمولاً به شکل مربع می‌باشند تشکیل شده‌اند. فلزیاب‌های فرستنده/گیرنده قدرت تفکیک ندارند و فقط برای پیدا کردن فلزات بزرگ مانند لولهٔ آب و رگه‌های بزرگ فلزی طراحی شده است و گاهی انبوه یاب گفته می‌شود. کار کردن با این فلزیاب ها سخت بوده و به دلیل دشوار بودن تنظیمات فلزیاب، گم کردن هدف، اشتباهات زیاد و اشتباه در تعیین محل دقیق فلز، از فروش عمومی زیادی برخوردار نیستند.

 

(فلزیاب وطلایاب و گنج یاب رابطه اهداف سازکار با مواد معدنی و منابع صحنه کار)
اگر شما به دنبال یک هدف با ارزش با تنظیم موج هرتزیا امواج و انرژی و جریان پایین  باشید و منابع و امکانات و مواد معدنی اطراف هدف نیز از نوع غیرآهنی باشد و از نظر جنسیت مواد معدنی، منابع و هدف در طبقات جدول V.D.I  scale هم به شرایط ساختار ترکیبی هدف نزدیک باشد. کاوشگر در پیدا کردن هدف غیرآهنی دچار سر درگمی یا ضعف در پردازش اطلاعات و تشخیص نوع هدف و  محل اصلی هدف می‌گردد و دلیل این است که هدف خود را کوچکتر از اندازه واقعی نشان می دهد.که امکان دارد طراح مدار برای رفع این مشکل قسمت‌هایی مانند( Recovery speed) یا تنظیمات مربوط به دیگر قسمت ها را برای ایجاد تعادل در میزان ولتاژ به نسبت تشعشع محل، در کاوشگر فلزیاب  ایجاد نموده باشد، که این قسمت هم تا حدودی می‌تواند این مسئله را برطرف نماید.
اما باید توجه داشته باشید که در پیدا کردن اهداف با ارزش توسط سیستم‌های دارای فرکانس کیلوهرتز- اپراتور باید دقت و تجربه زیادی داشته باشید، تا خطاها و مشکلات را تشخیص و حذف نماید. تفاوت بین مواد معدنی و فلزات  با مواد معدنی و منابع با ارزش در سیستم، توسط REOVERY SPEED تا حدی قابل جداسازی است.

عمق فلزیاب ها – طلایاب ها یا گنج یاب های حرفه ای:
کاوشگر ها  دارای ساختار کلی حرفه ای، توان کاوش اهداف را در عمق زیاد داشته و اپراتور یا کاربر می تواند اهداف را در عمق بالا کاوش نماید.
دستگاه های  اماتوری یا معمولی که در بازار رایج می باشد و مونتاژ کنندگان به صورت کپی این دستگاهها را تولید می نمایند در مراحل اولیه کارکردن با آن راحت و ساده است ولی توان کاوش اهداف را در عمق زیاد ندارند. بعضی از فروشندگان این دستگاه ها از صفحه دیجیتال یا LCD برای تشخیص هدف یا تنظیمات بهره میگیرند تا این دستگاه ها را به جای سیستم حرفه ای ارائه نمایند و توجه خریدار را مجذوب نمایند.
البته تشخیص عمق با اعداد صفحه نمایشگر یا بصورت تصویری یا مکانیکی استاتیکی مانند سیستم آنتی یا هر سیستم با شرایط گوناگون تقریبی می باشد. برای سیستم های حرفه ای که عمق زیاد را کاوش می نمایند، پیدا کردن  دقیق هدف نیز با همین موضوع روبرو می باشد.
بدست آوردن عمق اهداف خارج از جدول عمق یا برای هدف های بزرگ در عمق کم یا هدف های کوچک در عمق زیاد یا هدف های دارای قدمت زیاد به صورت دقیق آشکار نمیگردد.
در دستگاه های حرفه ای که بصورت آنتن دار نیز می باشد عمق یابی در سطح تا حدود یک متر یا یک متر و نیم برای بدست آوردن عمق دقیق نمی باشد.
تفکیک فلزیاب و طلایاب یا گنج یاب های  حرفه ای
در دستگاه های حرفه ای تفکیک بنابر جدول تفکیک و تشخیص VDI SCALE به انجام می رسد که تنظیمات آن در سطح عمومی و بین المللی با نام EDIT یا VDIDISC مشهور می باشد.
دستگاه های معمولی که دارای تفکیک هستند می توانند نهایتا بین اهداف آهنی و غیر آهنی هدف را تشخیص دهند و برای همین عده ای از تولید یا کپی کنندگان یک قطعه جانبی از نوع صفحه نمایشگر یا LCD را به سیستم اضافه می نمایند تا بتوانند از این طریق تعیین نوع هدف را مشخص نمایند که در دستگاه های حرفه ای به دلیل تنظیم مستقیم طبقه هدف، بنابر جدول تفکیک و تشخیص، نیازمند اینگونه LCD  نمی باشد و بعضی از کلید ها را بر روی حالت کلید دیجیتال قرار می دهند و اینها فقط یک عامل کمکی یا تزئینی است و نمی تواند در توان سیستم تاثیری بگذارد.
البته در دستگاه های حرفه ای از صفحه نمایشگر یا دیجیتال یا LCD بهره می برند تا کوچکترین تغییر را به ثبت برسانند هر چند که دستگاه های حرفه ای نیاز به این صفحه نمایشگر ندارند. در دستگاه های  حرفه ای عمدتاً تفکیک تا عمق زیاد نیز صورت میگیرد، اما در دستگاه های  معمولی این تفکیک تا عمق کم می باشد.

فلزیاب و گنج یاب های حرفه ای و فلزیاب تفریحی:
فلزیاب ها و گنج یاب های حرفه ای آن دسته از دستگاه هایی  میباشد که اهداف را در عمق بالا کاوش می نمایند و تنظیمات تفکیک و تشخیص EDIT یا VDI DISC و سطح و حجم تر THRESHOLD یا تارگت ایکس (TARGET X) را دارا می باشد که تنظیمات تفکیک و تشخیص آن بنابر جدول جداسازی و تشخیصVDI SCALE عمل می نماید.
البته دستگاه های فلزیاب، گنج یاب، طلایاب یا یابنده تفریحی نیز توسط بعضی شرکت های معتبر بخصوص خارجی به بازار عرضه گردیده است که بنابر جدول تفکیک و تشخیص VDI SCALE عمل می نماید اما به دلیل ولتاژ القائی بودن بیشتر از 2متر نمی تواند عمل نماید. این دستگاه ها ظاهر خوبی دارند اما عمل کافی در عمق برای بیشتر از 2 متر  کاوش هدف از خود نشان نمی دهد و خود تولید کننده بخصوص شرکت های خارجی ارائه کننده این دستگاه ها این موضوع را قبول داشته و بیان می نماید. اما اکثر فروشندگان این دستگاه ها در ایران، موارد دروغ را به خریداران ارائه می نمایند.
البته همین عده نیز دستگاه های تقلبی را با نام خارجی به خریداران معرفی نموده و انچنان اصل و نصب برای یک سیستم فلزیاب تقلبی میسازند که باور کردنی نیست.

تفكيك در دستگاه هاي فلزياب و طلایاب و گنج یاب:
به امكان تشخيص نوع فلز بوسيله فلزياب یا طلایاب یا گنج یاب تفكيك گفته مي شود.
اما ببينيم يك فلزياب یا طلایاب یا گنج یاب پيشرفته چه جنس فلزي را تفكيك مي كند:
گروه اول فلزاتي كه خاصيت مغناطيس شونده دارند مثل آهن، فولاد، چدن. كه بطور كل به اين گروه فلزات آهني مي گويند.
گروه دوم فلزاتي كه خاصيت مغناطيس شونده ندارند و غير الكترومغناطيس هستند (فلزات غیر اهنی )مانند سرب، قلع، نقره، مس، طلا، برنز، برنج، آلومينيوم، مفرغ كه بطور كل به اين نوع، فلزات غير آهني می گويند گفته می شود
توجه:
يك فلزياب یا طلایاب یا گنج یاب داراي قدرت تفكيك در سیستم های پالس های معمولی به غیر ازvlf  و سیستم های تفریحی ساحلی مي تواند بگويد فلز زير خاك آهن است يا غير آهن آن هم با دقت ۸۰ درصد يك فلزياب داراي قدرت تفكيك حتي نوع پيشرفته آن نمي تواند بگويد فلز زير خاك طلا يا نقره است پس فريب تبليغات را نخوريد.
عمق كاوش:
عمق كاوش مهمترين نگراني استفاده كنندگان از دستگاه فلزياب است بطور كلي عمق كاوش به عوامل مختلفي بستگي دارد كه مهمترين آنها عبارتند از :
۱-  قدرت دستگاه: به نوع دستگاه و مدار الكترونيك شرکت سازنده آن بستگي دارد.
۲- اندازه فلز: هر چه سطح  فلز بزرگتر باشد در عمق بيشتري قابل کاوش است.
۳- جنس فلز: حساسيت دستگاه ها نسبت به فلزات مختلف فرق میکند  به طوري كه مقدار مشخصی از چند نوع فلز مختلف در عمق های متفاوتی قابل كشف است.
۴- تكنولوژی ساخت و جنس سيم پيچ ديسك جستجوگر: در ساخت ديسك هاي فلزياب از فنون و آلياژهاي مختلفی استفاده می شود بعضي از لوپ های  جديد عمق كاوش را تا ۳۰ درصد افزايش می دهند.
5- شكل فلز: عمق كاوش براي اشكال مختلف اهداف متفاوت است
6-  جنس زمين و خاك منطقه: در زمين هاي سنگي و سنگلاخي عمق شناسایی كمتر است.

فلزياب و طلایاب و گنج یاب چگونه كار مي‌كند؟

با گفتن كلمه فلزياب، شما عكس‌العمل‌هاي متفاوتي از عموم مردم  خواهيد ديد. عده‌اي به جستجوي طلا در يك مکان قديمي و عده‌اي به امنيت فرودگاه‌ها در پيدا كردن اسلحه تروريست‌ها فكر خواهند كرد و اگر شما در حال ساخت و تعمير يك ساختمان قديمي هستيد، امکان دارد به يافتن لوله‌ها و كابلهاي قديمي زير خاك فكر كنيد. حقيقت اين است كه همه اين سناريوها معتبر هستند. فلزياب‌ها اكنون وارد بخشي از زندگي ما شده‌اند. آنها در فرودگاه‌ها، ساختمانهاي اداري و زندانها  و مکان های متفاوت دیگر بكار مي‌روند تا كسي نتواند با اسلحه وارد اين مكانها شود. در اين بخش ما درباره فلزياب‌ها و فن‌آوري بكاررفته در آنها بحث خواهيم كرد.

اجزاء فلزياب و طلایاب و گنج یاب  عبارتند از:

1- دستگيره تعادل (اختياري): جهت حفظ تعادل دستگاه ,بهنگام جلو و عقب بردن آن بكار مي رود.
2- جعبه كنترل: شامل مدارات كنترلي، سيستم شنیداری، باطري و ريزپردازندها  است.
3- ميله: جعبه كنترل را به سيم‌پيچ وصل مي‌كند تا شما بتوانيد دستگاه را بدون خم‌شدن بكار ببريد.
4- آنتن: بخشي است كه وجود فلز را تعیین مي‌كند.

همچنين بسياري از اين سیستم ها يك گوشي متصل به سيستم سخنگو و يك صفحه نمايش كوچك هم دارند. كار با فلزياب ساده است. وقتي دستگاه را روشن كرديد، قسمت سيم‌پيچ یا لوپ آن را به آرامي روي منطقه‌اي كه مي‌خواهيد جستجو كنيد، بطرف چپ و راست و یا جلو و عقب حركت دهيد. هنگامي كه شما از روي يك فلز عبور مي‌كنيد، دستگاه يك علامت صوتي مي‌فرستد. فلزياب ها و یا گنج یاب های  پيشرفته نوع فلز و عمقي كه فلز در آنجا قرار دارد را توسط صفحه نمايشگر كوچك،‌ نمايش مي‌دهند.

فلزيابها یا طلایاب ها یا گنج یاب ها  از سه نوع تكنولوژي استفاده مي‌كنند:

  • فركانس بسيار پائين
  • لقاء پالسی
  • نوسان‌ساز يكنواخت

در ادامه ما نگاهي , به هر سه نوع تكنولوژي بكاررفته خواهيم انداخت-

روش  اول فركانس بسيار پائين:
اين روش رايج ترين تكنولوژي فلزيابي میباشد. در اين نوع فلزيابها 2 نوع سيم‌پيچ مجزا وجود دارد:
1- سيم‌پيچ فرستنده: اين سيم‌پيچ حلقه بيروني است و جريان برق با فركانس 6/6 كيلوهرتز در آن جريان دارد.
2- سيم‌پيچ گيرنده: اين سيم‌پيچ حلقه دروني است-اين سيم بعنوان آنتن گيرنده رفتار مي‌كند.

جرياني الکترونیکی كه از سيم‌پيچ فرستنده عبور مي‌كند، يك ميدان الكترومغناطيسي به سمت پائين ايجاد مي‌كند. فلزاتي كه در اين ميدان قرار مي‌گيرند، بخاطر خاصيت القاء مغناطیسی از خود ميدان مغناطيسي ضعيفي توليد مي‌كنند. سيم‌پيچ و یا لوپ  گيرنده اين سيگنالها را دريافت مي‌كند و پس از تقويت به جعبه كنترل مي‌دهد تا سيگنالها در آنجا توسط پردازنده  تجزيه و تحليل شوند. فلزياب و یا گنج یاب بطور تقريبي با توجه به قوي يا ضعيف بودن ميدان مغناطیسی مي‌تواند تشخيص دهد كه فلز در چه عمقي از زمين قرار دارد.

اين فلزياب یا طلایاب و یا گنج یاب از كجا جنس فلز را تشخيص مي‌دهد؟
فلزياب از اختلاف فاز فركانس سيم ‌پيچ فرستنده و گيرنده به نوع فلز پي‌مي‌برد، چون فلزات مختلف مثل آهن و طلا اختلاف سیگنال های  متفاوتي (به هنگام القاء) توليد مي‌كنند و به اين ترتيب فلزياب یا گنج یاب  مي‌تواند بطور تقريبي نوع فلزدفن شده  را تشخيص دهد.

روش القاء پالس در سیستم های فلزیاب و یا طلایاب و یا گنج یاب 
در اين روش از يك يا چند سيم ‌پيچ مشترك و متفاوت به عنوان فرستنده و گيرنده استفاده مي‌شود. در اين فن‌آوري با ارسال پالسهاي كوتاه ولي قوي، ميدان مغناطيسي شديدي در جهت پايين به سمت (زمين) و بلافاصله در جهت عكس توليد مي‌شود. اين تغيير جهت ميدان مغناطيسي باعث ايجاد يك ميدان مغناطيسي القايي در فلز بطرف بالا مي‌شود. سپس سيستم كنترل یونیت باز به سرعت يك پالس ديگر می فرستند تا ميدان مغناطيسي فرستنده، ميدان القايي فلز را شكار كند. اين نوع دستگاه ها در تشخيص جنس فلز ضعيف عمل مي‌كنند ولي براي استفاده در مكانهايي كه رسانايي بالا دارند مثل زمين‌هاي نمكي، خيس و حتي در اعماق بالا به خوبي جواب مي‌دهند.

در  Gateهاي ورودي درب فرودگاه ها و مکان های امنیتی از اين فن آوري (روش القاء پالس) براي يافتن اشياء فلزي همراه مسافران پرواز و غیره  استفاده مي كنند تا حادثه ای رخ ندهد

روش نوسان‌ساز يكنواخت:
در اين نوع سیستم ها از دو سيم‌پيچ و یا لوپ، يك سيم‌پيچ بزرگ در آنتن و يك سيم ‌پيچ كوچك در داخل جعبه كنترلی استفاده مي كند. هر سيم‌ پيچ به يك توليدكننده ارتعاش كه هزاران پالس در هر ثانيه توليد مي‌كند، وصل است. اختلاف فركانس ایجاد شده  در سيم پيچ بزرگ و كوچك مقدار ثابتي است. با عبور سيم پيچ یا لوپ  بزرگ از روي فلز، ميدان مغناطیسی در فلز ايجاد مي‌شود. با تداخل ميدان القايي با ميدان سيم پيچ بزرگ، اختلاف فركانس بين سيم‌ پيچ كوچك و بزرگ تغيير مي كند، سپس اين اختلاف فركانس توسط سيستم شنيداری به بوق‌ها و صداهایی تبديل مي‌شود و فرد متوجه مي شود كه زير خاك، فلزي وجود دارد.
اين روش كم‌هزينه‌ترين روش است ولي توانايي دو دستگاه قبلي را در شناسايي نوع و عمق فلز ندارد.

گنج‌هاي دفن‌شده:
فلزيابها یا طلایاب ها یا گنج یاب ها ابزار خوبي براي يافتن اشياء زير خاك هستند. اغلب اين فلزياب ها قادرند در عمق  های مختلف نوع فلز را شناسايي كنند. فلزيابهاي پيشرفته همچنين قادرند اندازه فلز مدفون‌ شده مثلاً سكه كوچك يا بزرگ را از هم تشخيص دهند.
علاوه بر استفاده تفريحي، فلزيابها یا طلایاب ها یا گنج یاب ها كاربردهاي فراواني دارند. از فلزياب‌ها در امنيت فرودگاه‌ها، زندانها، موزه‌ها، كشف ميادين مين و بسياري مكان هاي ديگر قابل استفاده می باشد .

تست و آزمایش فلزیاب طلایاب و گنج یاب:
آزمایش و تست فلزیاب و طلایاب و گنج یاب  در مراحل آموزشی برای آشنائی اپراتور یا کاربر با نحوه عملکرد دستگاه فلزیاب و مشاهده قدرت و توان تشخیص هدف ها در عمق می باشد.
شرکت های معتبر دستگاه های  خود را آموزش داده و هدف را در عمق مشخص با ابعاد معین قرارداده تا اپراتور یا کاربر بتواند آن را کاوش نماید این عمل بیانگر مشخص گردیدن توان سیستم در کاوش هدف می باشد.
شرکت Sunstone توان تولید و ساخت سیستم های فلزیاب و معدن یاب و رادار زمینی دستی می باشد که پیشرفته ترین دستگاه های یابنده دنیا را می سازد و رقیب ان در دنیا بسیار محدود می باشد.
دستگاه های  این شرکت دارای توان تفکیک و تشخیص و تعیین سطح و نوع فلز، حجم یا انداره هدف می باشد و اصولا کار دستگاه های  پیشرفته بنابر مدار ما در یک رادار می باشد و از محصولات بالا دست فلزیابها و طلایاب های  معمولی ولتاژ القائی میباشد. متاسفانه در کشورایران شایعه ای مانند اینکه سیستمهای ایرانی جی پی اس GPS یابنده دارد با توجه به اینکه این عده اگر کمترین اطلاعاتی از سیستم موقعیت یاب GPS داشتند، متوجه میشدند که این دستگاه GPS یک سیستم گیرنده است و مثل این است که شما با رادیو که ذاتا گیرنده است. بخواهید پخش علائم یا موارد مربوط به ارسال علائم را برای مکان دیگری به انجام برسانید.

فلزیاب آنتنی یا راداری:
فلزیاب و طلایاب و گنج یاب راداری در یابنده ها DETECTORS از نوع پیشرفته آن به آنتنی مشهور می باشد.
رادارهای یابنده زمینی برای شناسایی هدف ها در شرایط گوناگون، قابل بهره برداری هستند اما اپراتور باید به نسبت شرایط قابل استفاده از دستگاه، توانائی تغییرات در عملیات دستگاه را ایجاد نماید. در عملیات تنظیمات سیستم یا عملیات ردیابی زمینی با آنتن ها باید روش مختصات یابی یا تنظیم دستگاه متعلق به آن محدوده را ایجاد نماید.
موفقیت با سیستم های آنتنی یا راداری کاملا بسته به نوع دستگاه، تنظیمات و روش مختصات یابی اپراتور در عملیات مسیر یابی یا شعاع زنی و نقطه زنی می باشد.
پایه و مدار تمامی دستگاه های  ردیاب زمینی سیستم راداری آنتنی می باشد و دقت عمل این سیستم ها در تفکیک و تشخیص از سیستم های دیگر تا حدودی بالاتر است.

واکنش سیستمهای فلزیاب استاتیک از نوع راداری:
مغز انسان و بدن انسان دارای موج ها و جریان الکترو مغناطیس و همچنین نیرو های در حال جابجائی و یا انتقال در درون و بیرون خود می باشد و این انرژی قابل تبدیل، بهترین نیروی حرکت در دستگاه های رادار می باشد.
همچنین دستگاه هایی که طراحی بدنه آنها از نظر مکانیکی دارای شرایط دینامیکی و استاتیکی می باشند، که بدون جعبه کنترل یا مدار نوسان ساز با شرایط همسوئی و نیروهای ایستا و خواص یکسان/هدف را رهگیری و محدوده آن را مشخص می نمایند و این نوع دستگاه ها نیز، پیرو همان شرایط، دستگاه های فرکانسی القائی استاتیکی جذبی عمل می نمایند که پردازنده آن، نوع آلیاژ بکار رفته در عامل ارسال یا تبادل کننده علائم سیستم میباشد، که با نوع آلیاژ هدف یکسان است و موتور هدایت کننده آن نیز می تواند حالت نیروی مغناطیس و الکترو مغناطیس بدن انسان باشد که مدل های دسته آنتن دار خالی بدون جعبه کنترل یا آنتن دار یا رادار زمینی دستی دارای جعبه کنترل یا مدار می توانند از این دسته می باشند.
امواج بتا و گاما و الفا در شریان جریان نیرو، انرژی و الکترومغناطیس مغز برای واکنش در بدن انسان هدایت تشخیص را آشکار می نماید.
نحوه طراحی بدنه دستگاه های استاتیک از طریق دینامیک در مکانیک ساختار، شکل فیزیکی ظاهری است که توسط طراحان به شکلی ترکیب و ایجاد می گردد که بدون وجود موتور الکتریکی یا الکترونیکی با جریان ولتاژی نیرو برق یا باطری عمل نماید که این بحث باز می گردد به موتورهای مکانیکی دینامیکی استاتیک که از فنون و علوم پیشرفته روز دنیا محسوب می شود و در ساختار رادار زمینی دستی از این فنون و علوم بهره برده می شود.

فلزیاب و طلایاب و گنج یاب های تصویری و التراسونیک

  • فلزیاب های تصویری از لحاظ راداری، در نوع التراسونیک به چند گروه تقسیم می گردند:
  • سیستم هایی که صوت بر روی امواج آنها سوار یا موازی ارسال می گردد
  • دستگاه هایی  که نوع سنسور التراسونیک برای آنها طراحی میگردد و به سیستم جستجوگر متصل میگردد
  • دستگاههایی می باشد که سنسور التراسونیک به همراه سیستم لیزر یا مادون قرمز را دارا می باشد.

ترکیب سیستم الترا برای افزایش قدرت تشخیص در سیستم می باشد.

رادار تصویری یا رادار زمینی دستی تصویری:
فلزیاب راداری یا رادار زمینی دستی به دلیل بهره گیری از شرایط رادار، در شکل مدار مادر تا حدی در ایجاد تصاویر لکه رنگی و رنگ و اعداد و تصاویر و داده ها را با دقت بیشتری ارائه می نماید.
سیستم تبدیل تصاویر و رنگ و لکه رنگ و اعداد و داده ها برای صفحه نمایشگر از شرایط رادار تصویری بهره میبرند و مداراتی که در آن آنها شرایط رادار بکار برده نشده است در ایجاد تبدیل تصاویر یا اعداد و لکه رنگ و رنگ وضوح کمتری رادار می باشد.
در هر صورت تصاویر و اعداد و رنگ و لکه رنگ از مدار اصلی دستور گرفته و هر تغییری که در مدار اصلی پدید آید بر روی لکه رنگ و رنگ و اعداد و تصاویر اشکار می گردد و واکنش سیستم جهت تشخیص از تنظیمات اپراتور بنابر تعیین وضعیت توسط اپراتور می باشد.

فلزیاب تصویری و نحوه عملکرد:
سیستم عددی یا تصویری همگی بنابر لکه رنگی و عددی طبق جدول تفکیک و تشخیص VDI SCALE عمل می نماید.
در سیستم برنامه تفکیک رنگ COL PRO لکه رنگ آشکار شده، بنابر جدول تفکیک و تشخیص VDI SCALE و در شرایطی از ترکیب رنگ نیز مشاهده می گردد که ترکیب رنگ می تواند با اعداد طبقه VDI یکسان نباشد.
در سیستم عددی یا لکه رنگی، زمانیکه مدار اصلی دستگاه واکنش را تعیین می نماید، این واکنش از مدار اصلی بر روی سخت افزار رابط عددی و تصویری منتقل و ایجاد گردیده و سپس به صفحه نمایشگر LCD منتقل می گردد.
آنچه که از برنامه عددی یا حاله رنگی به شکل رنگ یا اعداد و تصاویر در سیستم های تصویری پدید میاید از تغییرات مدار اصلی یا جستجوگر یا عامل جستجوگر می باشد.
رنگ یا لکه رنگ یا اعداد از نوع تعیین تنظیمات در دستگاه و برنامه آشکار می گردد و تنظیمات بر روی لکه رنگ و رنگ پدید آمده اثر مستقیم دارد و موفقیت اپراتور در کاوش هدف اصلی بنابر تنظیم سیستم و برنامه می باشد.
در عملیات کاوش شکل حرکت و بدست آوردن مختصات بر روی صفحه نمایشگر به همراه اعداد و رنگ و لکه رنگ و تصاویر و فیلتر نمودن برنامه نرم افزار و ترسیم نقشه حدودی هدف بر روی صفحه صحنه نمایشگر از مواردی است که یک اپراتور برای بدست آوردن اطلاعات دقیق از یک هدف مورد نیاز اپراتور است.
تمامی تصاویر یا حاله رنگ و رنگ و اعداد بدست آمده از سیستم تصویر از سیستم تصویری رادار زمینی دستی و رادار نشات گرفته است.

با ما تماس بگیرید:  09902571900           09356805454           44692001-021